Vplyv plávania, cvičenia a otužovania na zdravie dieťaťa.

20.10.2014, Zuzana Šnajderová, Bimbi, Žilina

Imuno tréning sa začína v princípe už bezprostredne po narodení.


V priebehu prvých šiestich mesiacov po narodení bábätko, ktoré neprišlo na svet s vrodenou imunodeficienciou, nedostane žiadnu nákazlivú chorobu. Je imúnne voči všetkým infekciám, voči ktorým je imúnna aj jeho matka, od ktorej zdedil primeranú odolnosť organizmu. Materské mlieko je asi najlepšou dojčenskou výživou nielen svojím zložením, ale obsahuje aj dôležité obranné bunky, totiž protilátky. Pitím materského mlieka sa bábätko poriadne „vyzbrojí“ proti všetkým možným pôvodcom chorôb.


Po tomto prvom polroku života si však dieťa musí začať budovať svoj vlastný imunitný systém. Rodič by sa nemal pokúšať izolovať svoje dieťa pred nebezpečím infekcie. Jeho imunita bude tým väčšia, čím viac pôvodcov chorôb môže stretnúť. Každé stretnutie s okolím predstavuje prirodzené očkovanie. Nechápte to však ako výzvu na nedbanlivosť, čo sa týka zdravia! Keď dieťa ochorie, jeho telo si musí vytvoriť ideálne predpoklady, aby chorobu prekonalo. Nadmernou medikamentóznou liečbou mu neurobíme žiadnu láskavosť. Namiesto toho by sme si mali spomenúť na staré osvedčené prostriedky: cibuľové zábaly pri zápale hrdla, malinová šťava ako prostriedok na zníženie teploty, prípadne zábal lýtok, aby horúčka príliš prudko nestúpala. A ležanie v posteli. A to tak dlho pokiaľ teplota v priebehu dvoch dní nebude normálna. Dieťa, ktoré má možnosť takéhoto „tréningu“, bude mať potom dva až trikrát stabilnejšie zdravie.


Šport posilňuje a upevňuje imunitný systém iba vtedy, keď sa robí primerane k individuálnej výkonnosti jednotlivca a postupne sa stupňuje opatrným tréningom. Nadmerná námaha pri športovaní, predovšetkým u mladých ľudí v puberte, imunitný systém oslabuje.


Choroby nespôsobuje chlad alebo prílišné teplo, ale vždy len neprimeraná reakcia na ne. Netrénované telo nie je schopné nájsť primeranú odpoveď. Otužovanie je spôsob ako naučiť organizmus primeranej odpovedi na teplo a chlad. Cieľom je dostať sa do štádia, aby telo reagovalo na chlad pokojne, aby sa voči nemu čo najlepšie obrnilo a potom sa okamžite poriadne prehrialo a zdravo prekrvilo.  Nevadí, keď vonku do nitky premokneme, dôležité je vzápätí sa poriadne zohriať.


Otužovanie samé je prevenciou pred ochoreniami. Pri plávaní ako procese otužovania, zohráva dôležitú úlohu podráždenie pokožky chladnou vodou - dôjde ku zúženiu ciev, zníži sa  tepelný výdaj a súčasne je organizmus nútený zvýšiť aktivitu k produkcii tepla. Nasleduje zvýšenie obehu krvi a lepšie prekrvenie kože, čo priaznivo pôsobí na látkovú výmenu. Doba pobytu vo vode je závislá na teplote vody, veku dieťaťa a rozsahu činnosti, čo určí Váš inštruktor. Dôležité je aby nedošlo k podchladeniu. Prieskumom bolo zistené, že plávajúce deti sú dva -trikrát menej choré ako neplávajúce.
 

Watsu (vodná terapia) - 8. júna v Galante. Od 10:00 - 16:00
Závery z medzinárodnej konferencie v Dubaji zmeneny termin na 12.5!
Školenie Inštruktor plávanie dojčiat, batoliat a deti predškolského veku bude organizované v dňoch: 22.-25.marec prvá časť, 4.-5.máj druhá časť, 25.-26.máj tretia časť
Budem plavcom - 2.-3.3 osobne v Galante. 7. apríla a 5. mája online cez ZOOM aplikáciu.
Školenie metódy Birthlight Nadeždy Tryzno zrušené!