Čo preferujeme v Delfíne ☺

11.05.2017, Miriam Mečirová, Delfín - aqua baby club

 

 

  O spôsoboch a metodike výučby plávania bolo na stránke Vodné deti popísané množstvo kvalitných a odborných informácií, preto sa pokúsim zamerať skôr na technickú stránku – zabezpečenie nezávadnej a priezračnej vody a zároveň čo sa vo výuke osvedčilo nám vzhľadom na náš typ bazéna.

 

  U nás deti plávajú v slanej vode. Niekto tvrdí, že je to len marketingový ťah, pretože chlór vyrobený elektrolýzou (teda rozkladom soli na Na a Cl) je taký istý, aký je vo vode pri používaní bežných chlórových prípravkov. Neporovnateľnou výhodou však je, že prechodom vody okolo elektród dochádza k likvidácii viazaného chlóru, o ktorom vieme, že je karcinogénna látka, ale aj možný spúšťač astmy, či kožných problémov. Taktiež sa prejavuje štípaním a začervenaním očí. Naopak morská soľ s minerálmi v nej pôsobí priaznivo na pokožku, lieči atopický ekzém i psoriázu a sama o sebe je dezinfekciou aj bez prítomnosti chlóru, čo je obrovskou výhodou pri daných prísnych kritériách na vyhláškou stanovenú hodnotu voľného chlóru (0,3 g/l). Slaná voda tiež nadľahčuje, čo zvyšuje komfort pri výučbe plávania.

Negatívnou stránkou je fakt, že slaná voda má korozívny účinok na kovové časti bazéna. Ten je však možné eliminovať použitím materiálov odolných slanej vode (titán, lodná oceľ ...). 

 Aby bola voda dokonale priezračná, je nutný prietok vody, ktorý zabezpečí prefilrovanie celého obsahu vody v priebehu 1-2 hodín. To dokážu zabezpečiť len bazény s prepadovým žľabom, kedy je hladina vody totožná s vnútornou hornou hranou. Bazén je teda úplne naplnený vodou. Povrchová znečistená voda sa neustále odvádza cez prepadový žľab do vyrovnávacej nádrže, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou systému filtrácie. Prepadový žľab tiež eliminuje vznik odrazových vĺn, nakoľko voda sa prelieva za okraj bazénu do žľabu a odstraňuje z hladiny prípadné chloramínové plyny. Filtrácia je zapnutá 24 hodín a 2 krát denne prebieha pranie filtrov.

  

Napnutá hladina má zároveň množstvo výhod pri lekciách plávania. Hlavne menšie deti ocenia, že pri aktivitách na kraji bazéna majú celé nôžky ponorené vo vode a tým pádom kopanie nohami alebo zoskok do vody je pre ne jednoduchší, nakoľko hladina vody je úplne blízko. Stačí malý predklon a už sú vo vede bez veľkého čľupnutia, teda dopad do vody je mäkký a zároveň stabilizovaný.

 

Zároveň už najmenšie detičky môžu trénovať základný prvok sebazáchrany – zachytenie sa okraja bazéna. Už 7-8 mesačné detičky sa spoľahlivo vedia držať kraja bez pomoci rodiča, v nasledujúcom  kurze už nacvičujeme zachytenie sa o okraj spod vodnej hladiny.

 

   Ani pri najmodernejšej technológii sa nevyhnete jemnému zakaleniu vody, ak Vaši zákazníci budú používať jednorazové papierové plienky. Len jedna plienka dokázala pri našom pokuse výrazne zakaliť 10 litrový sklenený pohár, kým voda v kontrolnom pohári s neoprenovými plavkami zostala absolútne číra. Ani my sme jednorazové plienky striktne nezakázali, ale vždy zákazníkom odporúčame používanie neoprénových plaviek. Bohužiaľ dôkazové foto sa stratilo

  Čo sa týka toľko pretriasanej témy, či učiť detičky signálne ponáranie  alebo nie -  nám sa osvedčilo. Nie je vhodné začať s ním skôr ako v 6. mesiaci, pretože dieťatko nevie dať spätnú väzbu, či sa mu to páči, alebo nie, do tohto veku je vhodné skôr polohovanie, posilňovanie svalstva a zvykanie na vodu a prostredie. Po roku už zasa rapídne klesá chuť detí ísť pod vodu, len malé percento to urobí dobrovoľne.  Pri porovnaní skupín, v ktorých deti absolvovali signálne ponáranie a naopak, kde sa  robili skôr aktivity nad vodou, v druhej skupine postupne klesal záujem detí aj rodičov. Naopak prvá skupina sa tešila s úžasných pokrokov, keď ročné deti bez problémov vylovia predmet z vody, či 18 mesačné sa s radosťou vrhajú do vody a skáču šípku z kolienok. Rodičia majú pocit, že to má naozaj význam.

  Orientácia pod vodou a schopnosť zachytiť sa okraja bazéna patria k hlavným cieľom našej výučby, ktoré dokážu zvládnuť aj najmenšie deti. V dnešnej dobe, keď sú vonkajšie či vnútorné bazény takmer bežnou súčasťou nášich domov a záhrad, je sebazáchrana základným prvkom prevencie pred nešťastím, na ktoré stačí chvíľková nepozornosť.

C:\Users\hp\Desktop\P6300020.JPG

 

  Ďalšia diskutabilná téma je používanie rukávkov. My sme rozhodne ZA. Používame kolieska CHEREK, na ktoré nedáme dopustiť. Nielenže majú okrúhly tvar, kde nie sú žiadne spoje, ktoré by mohli dieťatko poškriabať, ale doprajú deťom úžasnú voľnosť a možnosť samostatného pohybu. Aktivity pod vodou je nutné vždy prestriedať s oddychovými aktivitami. Po období, keď dieťatko neakceptuptuje polohu na chrbátiku, sú kolieska skvelou náhradou relaxácie, keď sa dieťa samostatne pokúša dostať z polohy na brušku do polohy na chrbátiku a naopak. Využívame ich tiež v aktívnej činnosti pri prenášaní rôznych predmetov. Neoceniteľným bonusom sú voľné ruky rodičov na dovolenkách, kde si deti spokojne a hlavne bezpečne (na rozdiel od nebezpečných plávacích kolies) plávajú popri svojich rodičoch. Väčšina detí aj v rukávkoch pláva v polohe na brušku, prípadne im môžme polohu upravovať jemným pridŕžaním v panvovej oblasti.

 

 

C:\Users\hp\Desktop\P5010083.JPG

 

 

 

  Samozrejme nie všetky detičky sú rovnako šikovné, preto si každý inštruktor zodpovedne plánuje svoju hodinu nielen podľa našej metodiky, ale hlavne s ohľadom na schopnosti danej skupiny. Preto je vhodné mať v zálohe množstvo hier , hračiek a pomôcok, ktorými sa snažíme počas celej hodiny udržať pozornosť a záujem detí aj rodičov, samozrejme vždy s ohľadom na ich vekové schopnosti. Šťastné dieťa a spokojný rodič je zárukou, že sa k nám zákazníci radi a dlho vracajú.

 

 

C:\Users\hp\Desktop\P4280086.JPG

C:\Users\hp\Desktop\P2270028.JPG

C:\Users\hp\Desktop\výber máj-jún\P6270179.JPG

Workshop: Výroba plaveckých pomôcok - 10.6. sobota od 10:00 do 16:00 v Trnave
Zmena termínu na 16.9-17.9! organizujeme školenie pod vedením Bieloruskej lekárky a skúsenej inštruktorky metódy Birthlight Nadeždy Tryzno.
Školenie 11.2.2023 v Trnave - Tématické lekcie ako obohatenie výučby plávania malých detí.
Akreditované školenie Inštruktor plávanie dojčiat, batoliat a deti predškolského veku bude organizované v dňoch: 3.3-6.3.2023, 31.3-2.4.2023 a 12.5-14.5.2023.
10. decembra 2022 od 13:00 Školenie na výmenu certifikátov. Závery zo škandinávskej konferencie.