Články

V tejto sekcii sa nachádzajú članky našich aktívnych členov.

AKO VZNIKLA ŽABKA?

17.10.2017, Miriam Rychnavská

Žabka vznikla ako nápad za jedného upršaného dňa v hlave Miriam Rychnavskej, keď sa vracala ku svojim dvom dcérkam autom domov z práce do Nových Zámkov.

Komunikácia ako dôležitá súčasť osobnosti inštruktora

04.07.2017, Mgr.art. Tatiana Bartošíková (Plavecká akadémia, Bratislava)

Seminárna práca sa zaoberá komunikáciou v spojitosti s osobnosťou inštruktora. Upriamujem pozornosť na dôležité prepojenie komunikačných schopností a zručností pri práci inštruktora. Seminárna práca vyzdvihuje najmä potrebu efektívnej komunikácie, analyzuje jednotlivé typy komunikácie a typy osobnosti. Opieram sa o poznatky a skúsenosti z vlastnej praxe a pozorovania ako aj o informácie získané z literatúry.

Čo preferujeme v Delfíne ☺

11.05.2017, Miriam Mečirová, Delfín - aqua baby club

O spôsoboch a metodike výučby plávania bolo na stránke Vodné deti popísané množstvo kvalitných a odborných informácií, preto sa pokúsim zamerať skôr na technickú stránku – zabezpečenie nezávadnej a priezračnej vody a zároveň čo sa vo výuke osvedčilo nám vzhľadom na náš typ bazéna.

Možnosti využitia bondingu na hodinách plávania novorodencov a batoliat

23.12.2016, Mgr. Denisa Hrobárová, Baby plávanie Márie Koňarčíkovej, Žilina

Seminárna práca s názvom Možnosti využitia bondingu na hodinách plávania novorodencov a batoliat sa zameriava na implementáciu bondingu vo vodnom prostredí. Bonding sa doteraz spájal s kontaktom medzi dieťaťom a matkou koža na kožu po pôrode. Zo zahraničia prišiel nový trend zavádzania bondingu do lekcií plávania novorodencov a batoliat.

Nezvyčajný trend: Rodičia potápajú deti pod vodu, má im to pomôcť

26.10.2016, Martina Štérová (zena.sme.sk)

Rodičia ponárajú svoje deti pod vodu s úmyslom vypestovať v nich reflex, ktorý by im raz mohol zachrániť život.

Nošení dětí v šátku - ano nebo ne

12.05.2016, Markéta Kořínková, Aqua Club, Liptovský Mikuláš

V žádném případě nepopírám, že nošení dětí v šátku přináší příjemné pocity, jak pro dítě, tak maminku, že vytváří vazbu mezi dítětem a matkou. Ale nic se nemá přehánět. Vazbu mezi rodičem a dítětem si vytvoří i rodiče, kteří děti nešátkují.

Nový zákon o športe

12.04.2016, Ing. Marián Vrábel, PhD. (podpredseda asociácie Vodné deti)

Od 1.1.2016 platí nový zákon o športe, ktorý zmenil do značnej miery fungovanie športu na Slovensku ako takého a keďže aj plávanie a tiež plávanie dojčiat a batolia sú považované za šport, zmenil zákonné požiadavky aj na nás, inštruktorov a trénerov plávania.

Prvý kontakt bábätka s plávaním je vhodný už od narodenia. Zisťovali sme prečo (Rozhovor)

09.12.2015, Silvia Petrašková (sport7.sk)

Vodné prostredie je pre bábätká prirodzenou súčasťou ich života už od prvých momentov narodenia. Pozitívny vzťah k vode totiž nadobudli už počas deväťmesačného pobytu v plodovej vode mamkinho bruška. „Plávanie“ ako jedna z najkomplexnejších a zdraviu prospešných aktivít má pre bábätka skutočne blahodarné účinky.

Baby plávanie je vhodné už od 4 mesiacov: Čo naň hovoria odborní lekári?

22.06.2015, Lea Sobotová ( Báječná Žena)

Baby plávanie je populárne, no stále máte pochybnosti, či svojmu drobčekovi neublížite? Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť. Radí inštruktorka akvababy z Asociácie Vodné deti Monika Zemanová

Vplyv plávania, cvičenia a otužovania na zdravie dieťaťa.

20.10.2014, Zuzana Šnajderová, Bimbi, Žilina

V priebehu prvých šiestich mesiacov po narodení bábätko, ktoré neprišlo na svet s vrodenou imunodeficienciou, nedostane žiadnu nákazlivú chorobu. Je imúnne voči všetkým infekciám, voči ktorým je imúnna aj jeho matka, od ktorej zdedil primeranú odolnosť organizmu. Materské mlieko je asi najlepšou dojčenskou výživou nielen svojím zložením, ale obsahuje aj dôležité obranné bunky, totiž protilátky. Pitím materského mlieka sa bábätko poriadne „vyzbrojí“ proti všetkým možným pôvodcom chorôb.

Vyberte si toho správneho trénera pre vášho predškoláka

09.09.2014, Ing. Marián Vrábel, PhD., Baby plávanie Márie Koňarčíkovej, Žilina

Ako si ale vybrať ten správny klub pre vás? V prvom rade si vyberte skutočných odborníkov, ktorí sa danej práci rozumejú a hlavne vedia pracovať s malými deťmi. A ako zistíte kto je skutočný odborník?

Hyperexitabilita aneb ze života malého Kořínka

20.07.2014, Markéta Kořínková, Aqua Club, Liptovský Mikuláš

Před třinácti lety se narodil jeden malý chlapeček, který dostal jméno, Míra Kořínek. Jeho maminka byla velmi svědomitá, a tak se na jeho příchod všemožně připravovala. Četla publikace o miminkách, diskutovala s kamarádkami, které už miminka měly, navštěvovala různé kurzy ohledně budoucích maminek, a že jich v Praze bylo..... Bohužel nechodila na kurzy baby plavání, to jí nějak nenapadlo.

Fakty o bazéne

05.07.2014, Mgr. Blanka Krajčovičová, Klub Kvapka, Trnava

Súčasťou mnohých rodinných domov sa stali vonkajšie bazény. Počas teplých dní sa pohybová aktivita vo vode stáva vítanou. Čím ďalej, tým viac sa stretávame s plávaním nielen školákov a predškolákov ale aj batoliat a dojčiat v rodinných bazénoch. Preto Vám ponúkame pár dobrých rád z našej praxe – Klubu Kvapka - a zo štúdií odborníkov zo sveta, aby ste si kúpanie užívali bez obáv alebo bez poškodenia zdravia dieťatka.

Metodika plávania dojčiat vo veku 5-12 mesiacov a úloha rodiča v jej procese

28.06.2014, Mgr. Veronika Rakúsová, Baby plávanie Márie Koňarčíkovej, Žilina

Plávanie dojčiat je v súčasnosti veľmi publikovaná téma, ktorou sa zaoberajú nielen rodičia ale aj lekári, či laici, rozoberajúc jeho pozitívne a negatívne účinky. Tí, ktorí majú osobnú skúsenosť s plávaním sú za a tí, ktorí nikdy neplávali sú proti a hľadajú argumenty, ako presvedčiť rodičov o nevhodnosti tejto najkrajšej aktivity s bábätkami. Predkladaný článok nie je návodom ako plávať s dieťaťkom, ale zachytáva základné charakteristiky metodiky plávania s dojčatami vo veku 5-12 mesiacov.

Plávanie dojčiat a batoliat

21.06.2014, Monika Zemanová, aqua baby MOBIK, Bratislava

Predtým, ako sa rozhodneme pre plávanie s naším bábätkom, mali by sme vedieť, do čoho sa púšťame. Dojčenské a batoľacie plávanie nie je výučba štýlového plávania. Je to pohybová a sociálna aktivita. Pri plávaní sa rozvíjajú pohybové a komunikačné schopnosti dieťaťa. Vo vode je dieťa nadľahčované a tak má oveľa väčšiu možnosť pohybu. Pri správnej manipulácii možno túto skutočnosť využiť v prospech psychomotorického vývoja. Nemalo by však ísť len o „športové“ výkony, ale najmä o spokojnosť. Vo vode sa výrazne rozvíja kontakt dieťatka a rodiča.

Ako sa zorientovať v akva baby kluboch

29.04.2014, Mgr. Blanka Krajčovičová (predsedníčka), Monika Zemanová (podpredsedníčka), Asociácia Vodné deti

Podľa štatistík sa na Slovensku v posledných rokoch narodilo viac ako 50 000 detí ročne. Väčšina matiek zostáva s deťmi tri roky doma. Objavujú sa tu organizácie, či jednotlivci, ktorí organizujú pre mamičky s deťmi rôzne aktivity. V tomto veku dieťatka možno veľa zanedbať, pokaziť, alebo, práve naopak, podporiť a naštartovať správny vývoj. Preto je dôležité, aby si rodičia overili kvalitu prostredia a ľudí, ktorým zverujú svoje deti.

Watsu (vodná terapia) - 8. júna.2024 v Galante. Od 10:00 - 16:00
Závery z medzinárodnej konferencie v Dubaji zmeneny termin na 12.5.2024!
Školenie Inštruktor plávanie dojčiat, batoliat a deti predškolského veku bude organizované v dňoch: 22.-25.marec.2024 prvá časť, 4.-5.máj.2024 druhá časť, 25.-26.máj.2024 tretia časť
Budem plavcom - 2.-3.3.2024 osobne v Galante. 7. apríla a 5. mája online cez ZOOM aplikáciu.
Školenie metódy Birthlight Nadeždy Tryzno zrušené!